Antalya Mobilya Orhan Usta - antalyamobilya.org
KAliteli yaşam alanları için Antalya Mobilya
ÜRÜNLERİMİZ
 

MUTFAK MOBİLYALARI

Mutfak Dolapları
Alt Dolaplar
Duvar Dolapları
Yüksek Dolaplar
Mutfak Dolap Tezgahları
Mutfak Erzak Dolapları
Kahvaltı Masaları
Portatif veya Hareketli Mutfak Dolapları
 
 

SALON MOBİLYALARI

Sehpalar
Kitaplıklar ve Kütüphaneler
Televizyon Dolap Sistemleri
Yemek masaları
Sandalyeler & Tabureler
Vitrinler ve Konsollar
Aynalar
CD ve DVD Mobilyaları
Gazete ve Dergi saklama çözümleri
 

YATAK ODASI MOBİLYALARI

Karyolalar
Çift Kişilik Karyolalar
Tek Kişilik Karyolalar
Divanlar
Yatak Başları
Şifonyerler
Komodinler
Makyaj Masaları
 

GARDIROPLAR

Menteşe Kapaklı Gardıroplar
Sürgü Kapaklı Gardıroplar
Diğer Dolaplar
 

GENÇ ve ÇOCUK ODALARI

Ranzalar
Çalışma Masaları
Dar Mekanlar için Genç Odası Örnekleri
 
 
BANYO MOBİLYALARI
ANTRE MOBİLYASI
 
FOTO GALERİ
İLETİŞİM BİLGİLERİ
 
 
 
Antalya mobilya ustası arayın gelelim
 
 
 
 
 
MAS REKLAM Türkiyenin tek patentli yelpazesini sunar.
Site Haritası

ANTRE MOBİLYALARI

 

 

Bir bina veya daireye girmek için geçilen kısma antre denir. Antreler küçük hacimli bölümlerdir. Antreden sonra diğer odalara geçilir. Antre; palto, pardösü, manto, şapka gibi dış giyim eşyaları ile şemsiye, baston vb. araçların bırakıldığı bölümdür. Bırakılan bu eşyaların muhafazasını sağlayan ve evin giriş bölümünü dekore eden mobilyalara antre mobilyaları denir.

Yukarıda kısaca açıkladığımız gereksinim için ayrılmış bulunan antre,apartman daireleri ve evler gibi özel konutların, büro ve konutların, büro ve makam odalarının veya sinema, tiyatro, lokanta gibi genel yerlerin girişleri için farklı özellik gösterir.  Örneğin özel konutların girişlerinde ayakkabı konulacak bir bölüm gerektiği ve askı sayısı sınırlı olduğu halde genel salonlarda vestiyer adı altında çok sayıda askının bulunduğu bir yer bu iş için yeterli görülür.   

 
1. PORTMANTO    

Portmanto: Antrelerin alışılmış mobilyası portmantodur.  Portmanto (portementau) Fransızcıdan dilimize geçmiş olup raflı, aynalı askı yeri karşılığında kullanılmaktadır.  TS 4521’re göre portmanto, üzerine askılar bağlanmış bir tabla, şapka konulacak raf, yeter büyüklükte bir ayna, ayakkabılar için kapaklı çekmeceli dolap ve şemsiye kutusundan oluşan bir mobilyadır diye tanımlanır.
       

Portmanto, askılıklı dolap, şapka rafı, ayna ve şemsiye kutusu gibi kısımlardan meydana gelen bir mobilyadır. Portmanto askılığı, elbise askı elemanlarının bağlandığı kısımdır. Portmanto yükseklikleri kapı pervazı seviyesinde olmalıdır. Alt dolabın yüksekliği 40-50 cm olmalıdır. Antreler az ışık alan ve küçük hacimli odacıklardır. Bu nedenle antrelerde canlı renkler kullanılmalıdır. Antrelerde gerektiği kadar mobilya bulundurulmalıdır.     Askı sayısı kullanılacak yerin özelliğine göre farklılık gösterir. Ofislerin ve makam odalarının özel portmantoları için 2-3 askı yeterli görülebilir. Kalabalık aileler için askı sayısı 10’dan fazla olabilir.    

Pormanto yüksekliği 180 cm’den fazla yapılmalıdır. Kullanılmayan veya fazla eşyaların konulması için portmanto üstüne dolap yapılabilir, bu durumda yükseklik tavana kadar olabilir. Antrede portmanto için özel bir bölüm bırakılmışsa portmanto ölçüleri bu bölümü kaplayacak şekilde tasarlanıp yapılmalıdır. Hazıra yapılan portmanto genişliği 120- 140 cm civarında tasarlanmalıdır.

Yukarıdaki resimde bir portmantoda bulunması gereken üniteler görülmektedir. Portmanto askılığı, ayna, ayakkabılık uygun şekilde dizayn edilmiştir. Çekmeceli bölüm ise tarak, çekecek vb. dışarı çıkarken ihtiyaç duyulabilecek malzemelerin saklanması amacıyla tasarlanmıştır. Portmantoların yüksekliklerinin kapı pervazı üst seviyesinde olması estetik açıdan uygun olabilir.

Bu odanın fonksiyonları aşağıdaki gibidir.

1.      Dışarıdan getirilen çanta,paket, v.s. bırakma.

2.      Islak şemsiye ve baston bırakma.
3.      Şapka koyma. Palto, çeket v.s. asma.

4.      Ayakkabı çıkarırken ve giyerken oturma.
5.      Günlük ve yedek ayakkabıları saklama.

6.      Tuvalet .

7.      Fırça, ayakkabı çekeceği saklamadır.
 

Mimari projeleri zorlayan ekonomik etkenler nedeni ile özel konut antreleri genellikle küçük boyutlarda yapılmaktadır.  Üstelik en az üç ve daha çok sayıda kapının bu bölüme açıldığı düşünülürse, antre duvarlarının hayli daralacağı düşünülebilir.  Antrelerin mimari özelliğinin çok değişik biçim ve ölçülere sokan bu etkenler antre mobilyasının da çok değişik biçim ve ölçülerde yapılmasını zorunlu kılmaktadır.  Kesintisiz duvarlı büyük duvarlar için yukarıda sayılan nitelikleri üzerinde toplayan tek bir portmanto yeterli olabileceği, kapı aralarındaki dar boyutlara serpiştirilmiş eşyalarla bir düzenlemeye gidilmesi de düşünülebilir.  Sürekli imalat için bir başka olasılıkta, farklı istekleri karşılayacak, ikisi üçü biraraya geldiği zaman bütünleşecek dar mobilya sistemine gitmektir.  Böylece antrenin durumuna göre bunlardan birkaçını alıp yan yana getirilerek bir düzenleme yapılabilir. 

Ayrı mobilya almak yerine duvarların lambri ile kaplanması, askı, ayna ve dolapların lambriye bağlanması da çok uygulanan yöntemlerden birisidir.
  Yukarıdaki bilgilerden sonra portmanto imal edilirken dikkat edilecek hususlar aşağıdaki gibidir.

1. Portmanto yükseklikleri 180cm’den başlayarak daha yukarı olur.  Mevsim dışı ayakkabıların veya artık eşyanın konulması için yukarı kısımda da dolap olması düşünülüyorsa bu durumda yükseklik arttırılarak tavana kadar çıkarılabilir.  Portmanto yüksekliklerinin çoğunlukla kapı pervazları düzeyinde olması (ortalama 200-210 cm)görünüş güzelliği sağlamak için aranılan bir özelliktir.  Askıya takılmış orta boy bir paltonun 120 cm’dir. Buna göre askı yüksekliklerinin yerden veya dolap üstünden en az 12cm olması gerekir.  Bazı zorunlu durumlarda birkaç askı uzun giysiler için ayrılarak diğerleri daha aşağıdan konulabilir.


2. Ayakkabı dolaplarının derinlikleri 33-35 cm, sürme kapaklar için 38cm’den aşağı olmamalıdır.  Ancak dolabın içine topuk askısı bağlanarak ayakkabılar eğimli konulmak suretiyle derinlik azaltılabilir.

3. Şapkalık rafları genişliği 18cm’den başlayarak daha geniş yapılabilir. 

4. Aynaların biçim ve boyutları ne olursa olsun, üst kenarları ortalama göz yüksekliği 160cm‘ye saç tuvaleti ve şapka kontrolü için en az 10cm eklenerek 170cm’den az olmamalıdır.


5.      Askı sayısı kullanılacak yerin özelliğine göre değişiklik gösterir.  Bir makam odasının özel portmantosu için 2-3 askı yeterli görülürken kalabalık aileler için 10 ve daha yukarı sayıda askı düşünülebilir.
Yukarıda açıklanan sayısal değerler dışında antre mobilyasında bazı psikolojik etkenlerde aranır.  Antreler genellikle az ışık alan küçük boyutlu bölümlerdir.  Giriş ve çıkışta kişide canlı izlenimler uyandırması istenir.  Bu nedenle renklerin ısıtıcı ve içe hoş genel kırmızı,  turuncu ve sarının tonları tercih edilmelidir.  Parçalı düzenlemelerde kontrast (zıt) renklere yer verilmelidir.  Böylece dinlendirici değil, uyarıcı, oyalayıcı etkiler sağlar.  Bunların dışında antrelerde gereksiz mobilya bulunmamalı serbestçe geçişe açık olmalıdır.  Geniş antreler için aksesuar olarak yüksek boyda saksı bitkileri ve duvarları küçük çiçek resimleri konulabilir. 


2. TELEFON ETAJERİ

Telefonluklar, antrede portmantodan ayrı olarak düşünülen aksesuar türü mobilyalardır. Ayna çerçeveleri duvara monte edilebildiği gibi dolap üzerine de bağlantı yapılabilir. Telefonluklar raflı, çekmeceli, kapaklı ve aynalı olarak yapılabilir.

 
 
Antre Mobilyaları ve Antre Dekorasyonu İçin Fikirler
 
KLASİK ANTRE MOBİLYASI VE DEKORASYONU MAVİ ÇİNİ antre dekorasyonu doğal ve klasik antre dekorasyonu
modern antre dekorasyonu antre antre dekorasyonu ve aydınlatma
evin girşi için fikirler antre dekorasyonu  
 
alıntıdır - http://www.raifcukur.net/ -
 
 
Antalya Mobilya Anasayfa için Lütfen Tıklayınız Antalya Mobilya Fotoğraf Galersi için Lütfen TIklayınız Orhan Usta iletişim bilgileri için tıklayınız.